Eski atımız Veronika'nın evi artık çiftliğin yeme-içme merkezi. Şaraphane, mutfak, odun ocakları, taş fırın... hepsi sebze ve meyve bahçelerinin ortasındaki bu taş binada toplandı. Burada pişiriyor, burada yiyor, burada bağdan topladığımız üzümleri sıkıp işliyoruz. Hemen yanındaki kümesten toplanan yumurtalar burada omlet olup tabaklara giriyor, sebze bahçesinden toplanan salatalıklar en körpe haliyle burada masaya geliyor. Baharda taş fırında biberiye ve kekikle pişen etlerin kokusu buradan çiftliğe yayılıyor.

Ahır'ın mutfağına giren sebze ve meyveleri bahçemizde ata tohumlarından yetiştiriyor, işlemeden az önce topraktan ayırıyoruz. Et ve süt ürünleri Trakya bölgesinin meralarından, deniz ürünleri Silivri limanından, yumurtalar çiftliğin kümesinden geliyor. Ahır'da menüler bahçenin ve bölgenin sunduklarına göre mevsimde birkaç kez değişiyor.

The Barn'da çiftliğin şefi ve konuk şeflerle yemek atölyelerinde buluşuyoruz. Tarım uzmanlarımızla ekim dikim çalışmaları ve toprak atölyeleri düzenliyoruz. Pazar brunchları, gün batımında şarap, taş fırında pizza...boşuna 'çiftliğin kalbi burada atıyor' demiyoruz.

Pazar brunchları ve tüm rezervasyon talepleri için info@grandmaswonderland.com adresine yazabilir ya da 0 542 253 50 80 no'lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.